Pine Bay Holiday Resort

Kuşadası ve Çevresi 

Kuşadası, Türkiye turizminin ilk noktalarındandır. Özellikle muhteşem hava kalitesi, büyüleyici gün batımları ve eşsiz koyları ile turizmin gözde merkezlerindendir.

Efes Antik Kenti

Efes, Yunanca Ephesos, Anadolu’nun Batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Zaman içinde önemli bir Roma kenti de olan antik bir Yunan kentiydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yılına dayanırç 1994’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edildi ve 2015 yılında Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi, Selçuk’a 9 km uzaklıktaki Bülbül Dağı üzerinde bulunmaktadır. İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra St. John’un Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği bilinmektedir. 1891 yılında Lazarist papazlar Alman rahibe A.Katherina Emmerick’in rüyası üzerine Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evin araştırmalar sonunda bu ev olduğunu ortaya çıkarmışlardır. 

Eski Tabakhaneler

1937 yılından sonra Tabakhaneler şimdiki Yat limanının karşısına taşındı. 1968 yılına kadar burada karatabaklıkla vaketa ve daha birçok deri malzeme üretilmiştir. Tabakhaneler 1970 lerden sonra uzun yıllar evsizlere barınak olmuş ve büyük ölçüde tahrip olmuştur. Aynı işlevi devam ettirmesi mümkün olmayan bu yapıların varlıklarını sürdürebilmeleri için yeniden işlevlendirilmelerine yönelik belgeleme, analiz ve restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Aslına uygun olarak restore edilmiştir. DoubleTree by Hilton markası altında yeni bir otel yapısı ile yeniden işlevlendirilen eski tabakhane binaları birleşerek özel bir sentez meydana getirmişlerdir.

Güvercin Adası

Kuşadası Körfezinin ağzında limanı koruyan bir konumdadır. Bizans döneminde Scala Nouva adıyla anılan Kuşadası’na denizden gelebilecek saldırılara karşı üzerinde bir kale inşa edildi. Mayıs 2020’de Güvercinada Kalesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış ve 1966 yılında restore edilmiştir. Deniz ticareti için yaptırılan bir Osmanlı Kalesi olup, avlunun etrafını iki katlı revaklı bir kapalı mekan çevrelemektedir. 

Milli Park

Samsun dağlarının Ege Denizi’ne uzantısı olan Dilek yarımadasındaki ormanlık alan, 1966 yılında Milli Park olarak korunmaya alınmıştır. Milli Park 11.000 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. İlginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı yanında, Ege bölgesinde ender görülen bir bitki örtüsüne sahiptir. Akdeniz ülkelerinde korunmaya alınan Akdeniz foku da yörenin tipik hayvanlarındandır. Park, ayrıca doğayı sevenler için orman içi patikalarda yürüme ve tırmanma olanakları da sağlamaktadır.